AI-datakeskusten jäähdytys ja sähkönjakelu

Tervetuloa Orbiksen ja nVentin asiantuntija-aamupäivään, jossa tarkastellaan datakeskusten kasvavia tehovaatimuksia ja niiden vaikutusta infrastruktuuriin. AI-sovellusten ja laskentatehon kasvun myötä datakeskusten tehotiheys nousee nopeasti, mikä asettaa uusia vaatimuksia erityisesti jäähdytykselle ja sähkönjakelulle. Tilaisuudessa kuullaan käytännön näkökulmia korkean tehotiheyden ympäristöihin suunnitelluista jäähdytysratkaisuista sekä uuden sukupolven älykkäistä rack PDU -ratkaisuista.

Ilmoittaudu heti
nVentin uusia jäähdytysratkaisuja esitellään Orbiksen seminaarissa 26.5.2026.
7.4.2026

Tervetuloa Orbiksen ja nVentin asiantuntija-aamupäivään

Miten datakeskusten kasvaviin tehovaatimuksiin kannattaa varautua? Entä kuinka paljon tehoa yksi räkkikaappi todella kestää?

Tervetuloa Orbiksen ja nVentin yhteiseen asiantuntija-aamupäivään, jossa pureudutaan korkean tehotiheyden ja AI-ympäristöjen infrastruktuuriratkaisuihin erityisesti jäähdytyksen ja sähkönjakelun näkökulmasta.

AI-sovellusten, laskentatehon kasvun ja räkkikohtaisen tehotiheyden lisääntyessä datakeskuksilta vaaditaan entistä tehokkaampia, älykkäämpiä ja skaalautuvampia ratkaisuja. Tilaisuudessa nVentin asiantuntijat esittelevät uusimmat ratkaisut datakeskusten nestejäähdytykseen ja älykkääseen virranjakeluun.

Tilaisuus tarjoaa hyvän mahdollisuuden syventää ymmärrystä siitä, millaisilla ratkaisuilla voidaan vastata AI-aikakauden datakeskusten jäähdytys- ja sähkönjakelutarpeisiin.

Päivämäärä: tiistai 26.5.
Aika: klo 8.30–13
Paikka: Orbis Oy, Vanha Kaarelantie 9, Vantaa

Kenelle tilaisuus sopii?

Tilaisuus on suunnattu erityisesti datakeskusten suunnittelijoille, operaattoreille, IT-infrastruktuurin asiantuntijoille sekä kaikille, jotka työskentelevät korkean tehotiheyden ympäristöjen, jäähdytysratkaisujen ja sähkönjakelun parissa.

Varaa paikkasi

Tilaisuus on maksuton, mutta paikkoja on rajoitetusti.
Ilmoittaudu mukaan täyttämällä alla oleva lomake.

Ohjelma

8.30–9.00 Rekisteröityminen ja aamukahvi

9.00–9.15 Tervetulosanat ja johdanto päivän aiheeseen
Sami Salmela, avainasiakaspäällikkö, Orbis Oy

9.15–10.00 How Much Power Can a Rack Really Handle?
Beyond 100 kW per Rack: The Reality of Liquid Cooling for AI Data Centers
TBA, nVent

10.00–10.15 Tauko

10.15–11.00 Intelligent Power for AI (and other) Infrastructure
High‑Efficiency, High‑Density Rack PDUs for Scalable Data Centers
TBA, nVent

11.00–11.15 Tauko

11.15–12.00 Ready for the Next Generation of AI
GB200‑ and GB300‑Optimized Power and Liquid Cooling for Hyperscale Data Centers
TBA, nVent

12.00–12.15 Yhteenveto ja kysymyksiä

12.15–13.00 Lounas

Lounaan jälkeen voi vielä jäädä tutustumaan Orbiksen näyttelytilaan ja keskustelemaan asiantuntijoiden kanssa.

Kysyttävää?

Ota yhteyttä asiantuntijoihimme.

Sami Salmela

avainasiakaspäällikkö

+358 50 328 7693

[email protected]

Minulla on yli 10 vuoden kokemus erilaisista datakeskusratkaisuista. Mikäli tarvitset apua luotettavan ja nykyajan vaatimukset täyttävän datakeskuksen suunnittelussa ja toteutuksessa, ota yhteyttä minuun. Etsitään yhdessä juuri sinulle sopiva ratkaisu.

Atte Sihvonen

tekninen myyjä

+358 40 647 2883

[email protected]

Pasi Hopponen

avainasiakaspäällikkö

+358 400 411 198

[email protected]

Minulla on reilun 20 vuoden kokemus teleoperaattoreiden mobiileista- ja kiinteistä verkoista sekä valokuituteknologiasta.

Jari Koskinen

avainasiakaspäällikkö

+358 400 457 678

[email protected]

Minun avullani löydät teollisuuden kaapelointi- ja kotelointiratkaisut (RF, valokuitu ja Ethernet).

Harri Mutanen

avainasiakaspäällikkö

+358 400 432 576

[email protected]

Ole minuun yhteydessä puolustusteollisuuden tiedonsiirtoon liittyvissä kysymyksissä. Minulta löytyy vuosien kokemus sekä valokuitu- että RF-komponenttien ja -mittalaitteiden myynnistä tälle asiakasryhmälle. Osaamiseni on käytettävissänne!